2009

7 sierpnia - 2 września 2009


365 portretów - finał olsztyński
- wystawa portretów autorstwa Gena Małkowskiego
powstałych podczas czerwcowej akcji.
Od godz. 17.00 artysta malował swój autoportret w galerii.
ul. Stare Miasto 24/25 (wtorek-niedziela - godz. 11.00-17.00)
Prof. Eugeniusz Geno-Małkowski
Urodzony 5 września 1942 roku w Gdyni, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Dyplom obronił w 1968 roku w pracowni profesora Artura Nachta-Samborskiego. Geno Małkowski jest nie tylko niezwykle utalentowanym malarzem. Działa także aktywnie w środowisku artystycznym.  W 1969 roku założył grupę artystyczną „Arka” z którą zorganizował wiele wystaw. Jest również twórcą ruchu artystycznego "O poprawę". W 1976 r. był komisarzem VI Festiwalu Sztuk Pięknych w warszawskiej Zachęcie, nazwanym przez krytykę "Festiwalem jakiego nie było", a pięć lat później aranżerem największej wystawy środowiska warszawskiego  w Zachęcie liczącej 3000 prac. W 1983 r. jego wystawa „Niebo widziane z Ziemi” we Fromborku została uznana przez ministerstwo Kultury i Sztuki za „Najciekawsze wydarzenie muzealne roku”. W 1985 r. Małkowski stworzył „Szklane environment” - aranżację przestrzenną I Międzynarodowego Triennale Rysunku na Majdanku w Lublinie i został laureatem nagrody im. J. Cybisa dla najlepszego malarza roku. Rok później był komisarzem wystawy „Życie ludzkie – los ziemi” w Zachęcie towarzyszącej Kongresowi Intelektualistów w Warszawie.  W 1988 r. wystawa „4 razy Warszawa” w warszawskim hotelu Victoria, będąca artystyczną prowokacją wymierzoną w wystawę sztuki francuskiej „Cztery Epoki” w Zachęcie, wywołała reperkusje międzynarodowe. Krytyka określiła ją wręcz jako: „bombę podłożoną pod sztukę francuską”.

W 1991 r. Małkowski namalował publicznie 10 najpiękniejszych paryżanek przed Centrum Pompidou w Paryżu. W tym samym roku podjął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie UWM) w Olsztynie w Zakładzie Wychowania Plastycznego na stanowisku starszego wykładowcy. Od 1991 systematycznie jeździ do Paryża, gdzie założył m.in. Stowarzyszenie Odnowy Sztuki. W ramach akcji "Wspólnego Malowania" powstaje obraz pt."Barwy Paryża" w namalowaniu którego weźmie docelowo udział 40 tysięcy współautorów. W roku 2007 powstały analogiczne „Barwy OLSZTYNA” w malowaniu których wzięło udział ponad 29 000 osób. W ten sposób ustanowiono nieoficjalny rekord Guinnessa, nie wpisany jednak jeszcze do Księgi Rekordów.

Prof. Małkowski Od 1997 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Malarzy i Grafików, którego jest współzałożycielem. Był także członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. Prace Geno Małkowskiego znajdują się w zbiorach na całym świecie.